Choď na obsah Choď na menu
 


Sonda do porotcovej mysle!

15. 4. 2013

38707_146987808646671_7884430_n.jpg

     Literárna súťaž O Dračí rád 2012 má už svojich finalistov. V oboch kategóriách sa našli poviedky dobré, ale aj zlé. Mnohí autori ukázali, že vedia vymyslieť príbeh, ale ešte im chýbajú skúsenosti s jeho podaním. Iní zase dokázali spracovať text, avšak dej sa akosi vytratil.

     Každý z porotcov stál pred neľahkou úlohou, zhodnotiť približne 70 poviedok a určiť víťaza. Čoby debutant v porote Dračieho rádu, to bola pre mňa rovnaká výzva. Nakoniec sa však ukázalo, že autori splnili moje očakávania. Našli sa takí, ktorých poviedky bola radosť čítať, ale aj takí, pri ktorých nemalo význam ani nechápavo krútiť hlavou.

     Hoci žiadna poviedka u mňa nedosiahla plný počet (hoci pár ich zastalo tesne na deviatke), iba dve dostali jednotku, a bohužiaľ zaslúžene. Väčšina hodnotení sa pohybovala od 4 do 7 bodov, čím možno zhodnotiť súťaž, ako priemernú. To by si však nezaslúžili poviedky, ktoré dosiahli podstatne vyššie hodnotenie.

 

     V porovnaní oboch kategórií, by sa dalo povedať, že obe skončili približne narovnako. Kým vo fantasy prevládali poviedky s bežnými témami (hrdinská fantasy, urban, či mix všetkých moderných preudofantasy knižných teenage sérií), scifi obsahovalo podstatne širšie spektrum.

     Čo však zamrzelo v oboch prípadoch, bol fakt, že mnohí autori vymysleli príbeh, prostredie, avšak s jeho prenesením do poviedky si už toľko námahy nedali. Veľakrát mali texty potenciál byť dobrými, avšak autori ich buď odflákli alebo zvolili nešťastný štýl vyrozprávania.

     Rovnako veľa textom chýbal život, emócie a dynamika - predstavovali suché opisy bez priamej reči, bez interakcie medzi postavami, dej sa odvíjal podľa toho, ako sa to hodilo autorovi, pričom jeho logickosť v texte už asi nebola až taká podstatná. Práve tento fakt hodnotím ako najväčšie mínus poviedok, pretože bez týchto prvkov je len ťažko uveriteľný príbeh a konanie postáv, čo vedie k tomu, že čitateľ sa s nimi iba ťažko stotožní.

 

     Samostatnou kapitolou bola štylistika a úprava textov. Jednoliate texty, priama reč, ale aj gramatika dali zabrať pri čítaní, akoby pri niektorých poviedkach autori zaslali svoje diela iba preto, aby porotcov poriadne vytočili.

     Čo povedať na záver? Bola to príjemná skúsenosť byť porotcom Dračieho rádu. Je dobré zistiť, že máme zopár nádejných autorov, ktorí by mohli v budúcnosti písať kvalitné texty, ale aj takých, ktorí ešte musia na sebe zapracovať.

     Ak ste sa nedostali do finálovej päťky, nezúfajte. Píšte, čítajte, zdokonaľujte sa a pripravujte sa aj na budúci ročník.

Bodové hodnotenie

 

P.S.: ak by niektorý z autorov mál záujem o hlbší rozbor svojej poviedky, stačí napísať na mail maijro@mfantasy.cz

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.