Choď na obsah Choď na menu
 


Letná škola fantastiky – svety a ich tvorcovia

18. 8. 2011

     Takmer každý autor fantastiky má svoj vlastný svet, v ktorom sa odohrávajú jeho príbehy. Niektoré sú nekonečné, iné siahajú sotva za roh. Po niektorých chodia bájne tvory, elfovia, či trpaslíci, v iných iba ľudia. Niekde vládne chaos a deštrukcia, inde zase mier.

    

     Často sa stáva, že čitatelia chcú vedieť viac o svojich obľúbených hrdinoch, miestach, či príbehoch, ako im ponúka kniha, ktorú čítali. Chcú vedieť, ako vyzerá svet, akí v ňom žijú ľudia a podobne. Preto sme si pre vás v dnešnej Letnej škole fantastikypripravili tie najznámejšie fantasy svety.

 

 

Obrázok Arda

     Tolkienov svet, v ktorom sa odohrávajú jeho príbehy pozná každý fanúšik fantasy. Je domovom ľudí, elfov, hobbitov a trpaslíkov, ktorí žijú v Stredozemi a Amane. Arda je časťou (univerzum). Vznikla spolu so zvyškom Eä prostredníctvom Hudby Ainuru pre Deti Ilúvatara.

     Pôvodne bola plochá, obmývaná oceánom Ekkaia, kým ju na konci Druhého Veku Eru Ilúvatar nezaokrúhlil (Pád Númeronu).

     Napriek Tolkienovým tvrdenia, že Arda je fiktívnym svetom, môžeme v Stredozemi nájsť veľa regiónov podobných Európe, predovšetkým Stredomoriu (lat. Mediterraneus, čo znamená Middle-Earth).  Južne od Stredozeme sa nachádza ďalší kontinent Temná Zem (Dark Land) a na východe Zem slnka (Land of the Sun), ktoré by geograficky zodpovedali Austrálii a Južnej a Severnej Amerike. Obrázok

 

Wiki: Arda, Middle-Earth, Aman (Undying Land)

 

 

Obrázok Plochozem (Discworld)

     Ďalší zo známych svetov, tentokrát od Terryho Pratchetta. Je to fiktívny svet ležiaci na chrbtoch štyroch slonov stojacich na pancieri korytnačky A´Tuin, plávajúcej vesmírom. Už z tejto krátkej charakteristiky je jasné, že nepôjde o obyčajný fantasy svet.

     Terry Pratchett vytvoril vo svojom svete univerzum založené na humoristicko-satirickej fantasy, ktorá paroduje takmer všetko od mytológie až po bežný život.

     Plochozem sa nesie v duchu Tolkienovej Stredozeme, či sveta Bratov Grimmovcov. Nájdete tu klasické fantasy rasy ako          trpaslíci, trollovia, nemŕtvy, či elfovia alebo vlkolaci. Je plná mágie a hoci je podobná našej Zemi, má vlastné fyzikálne zákony, ktoré v nej platia. Pratchett nastolil myšlienku plochej zeme už v roku 1981 vo svojej novele Strata.Obrázok

 

Wiki: Discworld

 

 

Obrázok Zememorie (Earthsea)

     Svet Ursuly Le Guinovej je často porovnávaný s Tolkienovou Stredozemou. Skladá sa zo stoviek ostrovov, nachádzajúcich sa okolo hlavného ostrova Havnor.

     Zememorie je svet plný mágie, ktorej moc pozostáva z vedomostí pravých názvom vecí v starom jazyku (jazyku drakov). Ten, kto pozná pravé meno vetra, dokáže ho ovládať, avšak jeho čin môže mať dopad na celý svet.  Taktiež okrem vecí, aj ľudia majú svoje pravé mená, ktoré si však strážia, aby neboli zneužité.

     Okrem ľudí žijú na Ostrovoch draci. Sú najstaršími žijúcimi tvormi v Zememorí a ako jediní ovládajú dokonale Jazyk Tvorenia. V ľudskom ponímaní nie sú dobrí, ani zlí, ale nebezpeční pre svet. Jediní, kto ich dokáže skrotiť sú drakopáni, ktorí však nemajú moc drakov ovládať, ale iba s nimi hovoriť.

     Ďalšími obyvateľmi sú Gebbethi. Sú to ľudia, ktorí sú ovládaní mágiou, spravidla inou osobou.

      Za svetom Zememoria sa nachádza ďalší svet Suchá Zem (The Dry Land), kam chodia ľudia, keď zomrú. Mágovia dokážu pomocou svojej sily vstúpiť do tohto sveta, avšak iba na jeho okraj (kamennú stenu). Ak by sa dostali ďalej, zablúdili by a ostali tam naveky.Obrázok

 

Wiki: Earthsea

 

Obrázok Stratené ríše (Forgotten Realms)

     Stratené ríše sú „campain setting“ pre hru na hrdinou Dungeons & Dragons.  Odohrávajú sa na  kontinente Faerûn, ležiacom na planéte Abeir-Toril. Autorom prvej verzie FR je Kanaďan Ed Greenwood. V druhej polovici 80-tych rokov sa stali Stratené ríše populárnymi, čo viedli k ich expanzii nielen na poli hry na hrdinov. Spisovatelia Douglas NilesR.A. Salvatore napísali niekoľko trilógií zo sveta Stratených ríš, pričom Salvatorova sága o temnom elfovi Drizzt Do'Urdenovi patrí medzi najznámejšie fantasy ságy minulého storočia.

     Úspech a všeobecná popularita sa preniesla aj do počítačového priemyslu, čo viedlo ku vzniku hier ako Baldur´s Gate, Icewind Dale aleboNeverwinter Nights.

     Svet Stratených ríš je klasickým fantasy svetom, situovaným približne do 14. storočia, obohateným o mágiu, magické bytosti a mytologické tvory. Vo Faerûne žijú ľudia, elfovia, trpaslíci, hobity, či orkovia alebo gnómovia. Vládne tu polyteizmus, pričom každý uctieva jedného boha z pantheonu, ako najvyššieho, od čoho je odvodená aj jeho viera.Obrázok

 

Wiki: Forgotten Realms

 

 

Obrázok  Hyboria (Univerzum Barbara Conana)

    Príbehy najslávnejšieho bojovníka, Howardovho Barbara Conana sa odohrávajú na Zemi (oblasť Stredomoria, Severnej Afriky a Blízkeho Východu) v mýtickom Hyborian Age. Je to fiktívny svet zasadený do obdobia medzi potopením Atlantídy a starovekom. Podrobný popis sveta priniesol Howard v rovnomennej eseji.

     V súčasnosti by sme tento svet mohli pokojne označiť ako pravé sword & sorcer. Okrem klasických fantasy tvorov sa conanovský svet vyznačuje množstvom klasických zástupcov zvieracej ríše, avšak v podstatne väčšom prevedení (obrovské pavúky, hady, tigre a pod.)

     Univerzum, ktoré priniesol Howard sa stalo populárnym, čo viedlo k tomu, že Barbar Conan neostal iba záležitosťou jedného autora, ale hneď desiatok autorov, ktorí priniesli množstvo Conanových príbehov.

     Obrovskú popularitu zaistilo v 80-tych rokoch aj filmové spracovanie s nezabudnuteľným Arnoldom Schwarzneggerom v hlavnej úlohe. Okrem Conana však Hyborian Age preslávili aj ďalšie postavy a to Kull (tiež sfilmovaný v roku 1997, v hl. úlohe Kevin Sorbo) a Red Sonja (sfilmovaná v roku 1985).

     V súčasnej dobe okrem množstva kníh s conanovskou tematikou, je v kinách premiéra remaku pôvodného Barbara Conana a taktiež MMORPG Age of Conan, ktoré je práve pri príležitosti filmového ramaku obohatené o nový datadisk, priamo vyplývajúci z filmu.Obrázok

 

Wiki: Barbar Conan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.