Choď na obsah Choď na menu
 


Letná škola fantastiky - Maliari a ilustrátori

14. 7. 2011

     V prvom diely Letnej školy fantastiky sme vám priblížili prácu hudobných skladateľov, ich tvorbu a neodmysliteľnú súčasť či už vo svete filmu alebo počítačovej zábavy.

     Dnes vám prezradíme niečo o ľuďoch nemenej dôležitých, a to o maliaroch a ilustrátoroch, bez ktorých by niektoré knihy boli iba kopou písmen. Keďže tejto téme by mohla byť venovaná celá letná škola, vybrali sme iba tých najznámejších.

 

Obrázok Luis Royo

     Nezačať práve týmto charizmatickým španielskym maliarom by bolo viac ako neodpustiteľné. Jeho obrazy prevažne sporo odetých žien, sú celosvetovo známe a spojenie fantasy prvkov a nádychu erotiky v jeho dielach dozrieva k dokonalosti.

     Luis začínal ako komixový ilustrátor, neskôr ho očarila fantastika, ktorej sa začal venovať profesionálne, čo viedlo k medzinárodnej spolupráci s rôznymi fantasy časopismi. Taktiež sa podieľal na spolupráci pri kreslení obálok pre PC hry a za zmienku určite stojí ilustrovanie obálok kníh Davida Gemmella.

     V roku 1992 vydal album s názvom Ženy, v ktorom ukázal svoj talent na kreslenie žien, za ktorý mu určite vďačí mužská časť populácie.

 

Oficiálna stránka: http://www.luisroyo.com/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Royo

Ukážka tvorby: Women, Visions

 

 

Obrázok Anne Stokes

     Anglická ilustrátorka a maliarka, ktorá sa prezentuje predovšetkým fantasy a hororovými motívmi. Hlavnou doménou jej tvorby sú miniatúry a knihy pravidiel D&D od Wizards of the Coast, ale taktiež sa podieľa na ilustrovaní tarotových kariet.

     Jej kresby sú častými motívmi gothic fashion (má vlastnú kolekciu tričiek), plagátov, rôznych darčekových predmetov.

 

Oficiálna stránka: http://www.annestokes.com/

Ukážka tvorby: http://ironshod.deviantart.com/gallery/

 

 

Obrázok Alan Lee

     Ďalšie z mien, ktoré netreba veľmi predstavovať. Alan Lee začínal ako reklamný grafik, ale neskôr začal ilustrovať knihy. Zlom v jeho tvorbe nastal v osemdesiatych rokoch, kedy sa začal venovať tvorbe inšpirovanej J.R.R. Tolkienom.

     Jeho kresby je možné vidieť predovšetkým v Tolkienových knihách. Taktiež ako ilustrátor sa podieľal aj na filmovej adaptácii LotR-a, pričom v roku 2003 získal Oscara za dekorácie k filmu Návrat Kráľa. Ako dizajnér sa podieľal aj na filmoch King Kong, či televíznej minisérii Merlin so Samom Neilom.

 

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Lee_%28illustrator%29

Ukážka tvorby: http://fan.theonering.net/middleearthtours/lee.html

 

James Ryman

     Tvorbu tohto maliara z Veľkej Británie poznáju predovšetkým fanúšikovia kartových hier. Ilustračne sa podieľal na kartových hrách Magic the Gathering, či Warcraft TCG.

     Ruku k dielu pridal aj pri online hre Pox Nora. Taktiež spolupracuje s rôznymi svetovými fantasy časopismi (za titulky získal niekoľko nominácií na rôzne ocenenia). Podobne ako Royo má zmysel pre zachytenie ženskej krásy, ktorú často kombinuje s jeho obľúbenou tematikou zombíkov a nemŕtvych.

 

Oficiálna stránka: http://jamesryman.blogspot.com/

Ukážka tvorby: http://namesjames.deviantart.com/gallery/

 

 

Obrázok Michal Ivan

     Slovenský ilustrátor, ktorý vyštudoval priemyselný dizajn.  V súčasnosti patrí medzi našich najlepších ilustrátorov, o čom svedčí fakt, že jeho tvorbu vidieť pravidelne na obálkach fantasy kníh – Červenák, Pavelková, reedícia Sapkowskeho Zaklínača (vid. Leonardo). Taktiež sa podieľal na tvorbe kartových hier (Blizzard, Fantasy Flight Games), či PC hier ako Overlord: Dark Legend alebo Might & Magic Heroes VI.

 

Oficiálna stránka: http://michalivan.net/

Ukážka tvorby: http://perzo.deviantart.com/gallery/

 

 

Obrázok Martina Pilcerová

     Martina patrí medzi svetovo uznávaných ilustrátorov a maliarov, o čom svedčí spolupráca s poprednými svetovými firmami ako Blizzard, Upper Deck, či Fantasy Flight Games. Výtvarne sa podieľala na návrhoch pre kartové hry Magic the Gathering, či World of Warcraft.

     Ako výtvarníčka začala kresliť komicsy, neskôr ilustrácie pre Ikáriu a knižné obálky. Vidieť ju často na rôznych conoch, zahraničných, ale aj domácich, kde nielen prezentuje svoju tvorbu, ale pomáha vo workshopoch.

     Viackrát vyhrala cenu 'Najlepší výtvarník roka' a cenu 'Istron' za najlepšieho výtvarníka fantastiky na Slovensku, neskôr v Bostone 'Cenu Jacka Gaughana' pre najperspektívnejšieho umelca, najlepší európsky scifi výtvarník 2010 a mnoho ďalších.

 

Oficiálna stránka: http://www.martina.sk/

 

Obrázok Juraj Maxon

     Ilustrátor viac ako stovky kníh rôznych žánrov, ktoré boli prezentované na viac ako štyridsiatich domácich, ale aj zahraničných výstavách. Predovšetkým fanúšik scifi, fantasy a hororu. V roku 1995 získal  ocenenie Najlepší európsky výtvarník. Pracoval ako koncepčný výtvarník pre slovenskú hernú vývojársku spoločnosť Cauldron. V súčasnosti sa venuje svojmu Madmax shopu – obchodu s alternatívnou módou a akčnými figúrkami.

 

Oficiálna stránka: www.madmaxon.sk

 

 

Jan Patrik Krásny

     Člen Asociácie sci-fi a fantasy maliarov, držiteľ mnohých ocení ako Najlepší český maliar roka 2004-2006. Od detstva sa zaujímal o komicsovú tvorbu, ktorú po roku 1989 publikoval v rôznych časopisoch. Na svojom konte má viac ako 400 ilustrácií, prevažne ku sci-fi a fantasy literatúre.

     V súčasnosti sa venuje počítačovej grafike, pomocou ktorej tvorí obálky kníh a časopisov.

 

Oficiálna stránka: http://www.krasnyart.eu/

 

 

Obrázok Jana Šouflová

     Ilustrátorka kníh, experimentátor vo výtvarných technikách. Maľbu sa učila ako samouk, pričom je učarovali najmä olejomaľba a experimenty s akrilovou podmaľbou. Na rozdiel od väčšiny súčasných maliarov, pracuje výlučne ručne, ako sama hovorí, maľovanie je pre ňu relax.

 

Oficiálna stránka: http://www.maffet.cz/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.