Choď na obsah Choď na menu
 


Letná škola fantastiky - hudobní skladatelia

6. 7. 2011

Obrázok Hans Zimmer

 

     Nemecký skladateľ a producent, ktorého v posledných rokoch preslávil nemenej známy pirát Jack Sparrow. Zimmer sa podieľal na všetkých soundtrackoch ku Pirátom Karibiku, a hoci sa mu ani s jedným nepodarilo vyhrať žiadnu cenu, skladby ako He´s a Pirate  alebo Jack Sparrow pozná celý svet.

Za zmienku určite stojí Golden Globe za hudbu k filmu Gladiátor, či Grammy za Temného rytiera.

    Hans Zimmer založil spoločnosť Remote Control Productions so sídlom v Santa Monice v Kalifornii, prostredníctvom ktorej spolupracuje s ostatnými, viac či menej známymi filmovými skladateľmi. Prvý živý koncert odohral skladateľ v októbri 2000, na Flámskom filmovom festivale v Gente. Získal viaceré ocenenia za celoživotné dielo od rôznych asociácií a na viacerých filmových festivaloch.

 

Oficiálna stránka: http://www.hans-zimmer.com/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Zimmer

Ukážka tvorby: He´s a Pirate, The Might of Rome, The Dark Knight theme

Steve Jablonsky

Steve Jablonsky patrí predovšetkým ku skladateľom hudby k počítačovým hrám. Na svojom konte má soundtracky ku hrám ako C&C 3: The Tiberium Wars, či The Sims 3.

     V posledných rokoch je možné počuť jeho tvorbu predovšetkým v Transformeroch, na ktorých sa podieľal spolu s Hansom Zimmerom Michaelom Bayom. Za prvý diel získal aj ocenenie BMI Film Music Award a za hudbu k hre Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty E3 Best Original Score.

     Jablonsky spolupracuje v už spomínanom Remote Control Production, kde sa zaradil medzi velikánov ako Hans Zimmer, Harry Gregson-Williams, či Klaus Badelt.Obrázok

 

Oficiálna stránka: http://www.steve-jablonsky.ch/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jablonsky

Ukážka tvorby: Arrival To Earth, D-Wars theme, C&C 3 theme

 

  Jeremy Soule

     Tento charizmatický rodák z Keoukuku v Iowe je skladateľom a producentom soundtrackov k počítačovým hrám, ktoré ho fascinovali už keď bol malý. Popri tom druhou veľkou vášňou jeho detstva je symfonický orchester, a tak niet divu, že Jeremy Soule je právom považovaný za patróna a jedného z najlepších skladateľov fantasy hudby.

Obrázok      Dôkazom o jeho talente je aj množstvo cien, ktoré získal. Medzi tie najcennejšie určite patrí Cena MTV VMA z roku 2006 za soundtrack ku hre The Elder Scrolls IV: OblivionCena BAFTA z roku 2003 za soundtrack ku hre Harry Potter and the Chamber of Secrets.

     Rozsah jeho tvorby je úzko špecifikovaný výhradne na počítačové hry, avšak škála žánrov je oveľa pestrejšia. Spolu s s LucasArt sa podieľal na hudbe ku hre Star Wars: Knights of the Old Republic, ktorej hlavnú tému možno počuť aj v druhom diely tejto hry.

     Doménou tohto skladateľa je však rozhodne žáner RPG (role playing game). Podieľal sa na hrách ako Baldur´s Gate, Dungeon Siege, Icewind Dale, spomínaná séria The Elder Scrolls, či MMORPG Guild Wars a jeho datadiskoch.

     Hudobné ukážky jeho tvorby (predovšetkým z hier The Elder Scrolls a Prey) zazneli aj v úspešnej “Play Symphony” tour.

 

Oficiálna stránka: www.jeremysoule.com/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Jeremy_Soule

Ukážka tvorby: Icewind Dale theme, Morrowind theme, Guild Wars Nightfall 

 

Obrázok Howard  Shore

     Meno, ktoré asi ani netreba predstavovať. Pre filmový priemysel ikona hudobnej tvorby, pre fanúšikov Pána Prsteňov hudobný mág. Howard Shore pôsobí ako hudobný režisér už viac ako tridsať rokov a pod jeho taktovkou vznikla hudba ku filmom ako Mucha, Mlčanie jahniat, Sedem. Do povedomia sa dostal práve svojou vlastnosťou napísať hudbu práve ku kontroverzným filmom ako horory a thrillery. Avšak svoje umenie predviedol aj v komédii Otec v sukni.

     Zlom v jeho kariére však nastal až v roku 2001, keď prijal ponuku od Petera Jacksona na tvorbu hudby ku trilógii Pána Prsteňov. Výsledkom bol soundtrack, ktorý mnohí kritici označujú za najlepšiu hudobnú tvorbu napísanú pre film. Howard Shore získal za toto dielo množstvo cien, predovšetkým Oscarov (za každý diel) a za soundtrack ku Návratu Kráľa, dokonca aj Golden Globe.

    Ich spolupráca pokračovala aj v roku 2005, kedy sa Howard Shore podieľal  na hudbe ku filmu King Kong a tolkienistov určite poteší správa, že Howard Shore bude skladať hudbu aj ku filmu Hobbit.

 

Oficiálna stránka: http://www.howardshore.com/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Howard_Shore

Ukážka tvorby: LotR theme, King Kong, LotR: A Storm Is Coming

Obrázok John Williams

  Ďalším velikánom je bezpochyby John Williams. Meno, ktoré určite netreba predstavovať fanúšikom Star Wars. Autor soundtrackov Hviezdnych vojen, ktoré pod jeho taktovkou získali jedinečnú atmosféru, čoho dôkazom je fakt, že skladby ako Imperial March, či  Duel of the Fates patria ku najznámejším filmovým skladbám.

     John Williams pôsobí vo filmovom priemysle rovnako dlho ako Howard Shore, a patrí medzi najčastejšie nominovaných umelcov na Cenu Akadémie (celkovo 45 nominácii, pričom najviac ich má Walt Disney 46).

     Okrem Hviezdnych vojen, však jeho hudbu počuť vo filmových trhákoch ako Jurský Park, Schindlerov zoznam, Minority Report, Vojna svetov, či Indiana Jones.

     Taktiež sa podieľal na hudbe k prvým trom dielom Harryho Pottera, pričom niektoré témy boli ďalej použité v ostatných dieloch.

 

Oficiálna stránka: http://www.johnwilliams.org/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Williams

Ukážka tvorby: The Imperial March, Duel of the Fates, Raiders March

Obrázok Jerry Goldsmith

  Posledným velikánom je Jerry Goldsmith. Svoju kariéru hudobného filmového skladateľa začal už v 50-tych rokoch a počas svojho života skomponoval hudbu pre viac ako 50 filmov. Celkovo bol 18 krát nominovaný na Oscara a štyrikrát vyhral cenu Emmy. Známy je hlavne všetkým trekkies, ktorí mu vďačia za hudbu k ich obľúbenému Star Treku.

     Podobne ako Howard Shore začínal prevažne horormi. Do povedomia verejnosti sa dostal práve horororvou trilógiou The Omen, pričom za prvý diel získal svojho jediného Oscara.

     Veľmi úspešným bol koniec 90-tych rokov minulého storočia, hlavne rok 1999, kedy Jerry Goldsmith v rýchlom slede skomponoval hudbu k filmom Múmia, k hororovej adaptácii The Haunting a k filmu 13-ty bojovník. Práve z posledne menovaného filmu bola použitá téma skladby „Valhalla“ vo filmovom trháku Kráľovstvo nebeské.

    Okrem mnohých iných sa tiež hudobne podieľal na filmoch ako Útek z planéty opíc, Votrelec, Poltergeist, či kultový Total Recall.

Oficiálna stránka: http://www.jerrygoldsmithonline.com/

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Jerry_Goldsmith

Ukážka tvorby: 13th Warrior, The Mummy theme, ST: First Contact

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.